A dohányzás tönkre teheti a szemünket?
A dohányzás egészségre való káros hatásáról rengeteg cikket lehet olvasni, viszont a látásra gyakorolt hatásáról már annál kevesebbet, pedig Ausztrál kutatók egy kísérlet során megállapították, hogy a dohányzás növeli a makula degenerációs kockázatát.
(A makula a szemnek az a része, amely a centrális éleslátásért felelős, és amely, ha károsodik, időskori makuladegenerációhoz – AMD-hez –, rosszabb esetben gyógyíthatatlan vaksághoz vezethet.
Az Archives of Ophthalmology kadásában írt kutatások alapján az időskori makula degeneráció nagyobb számban jelentkezik a dohányosok körében, mint a nemdohányzók közt. A makula degeneráció, vagyis az éleslátás romlása az elsődleges tényező, mely növeli a vakság kialakulásának kockázatát a nyugati országokban.
A 2,454 ausztrál, 49 és 59 év közötti felnőtt részvételével végzett kutatás során megvizsgálták az alanyok szemét,továbbá táplálkozási és dohányzási szokásaikról statisztikát készítettek. A vizsgálatot a kisérlet elején, közben és végén is elvégezték.
A kutatás során megállapították, hogy a szem romlásának lehetősége az aktívan dohányzók körében volt a legmagasabb. A dohányosok közt azonban nem csak gyakoribb az elváltozás veszélye, de kialakulása is korábbra várható. A dohányzó résztvevőknél az időskori makula degeneráció rendszerint 69, míg a nem dohányzók körében megközelítőleg öt évvel később jelentkezik.
A kisérlet során felfedezett adatok alapjén az elváltozás kockázatát a dohányzás mellett az alacsony HDL, vagyis jó koleszterin szint, illetve a ritka, kevés halfogyasztás is növelheti, azonban ezen eredményeik nem nyertek pontos megerősítést.
A gazdaságilag fejlett országokban az makula degeneráció a kezelhetetlen vakság kialakulásának egyik fő oka a 65 év felettieknél (35%), de a kór korai jelei már a középkorú embereknél is felléphetnek. Mivel a betegek éppen azt nem látják, amire ránéznek, s ezért az olvasás, televíziózás, vezetés, vagy mások arcának felismerése gátolt lesz, az érintett gyakorlatilag megvakulnak, életminőségükben óriási hanyatlás áll be.
Tények és számok
A dohányzók aránya a teljes népességhez viszonyítva Magyarországon 36%
Azon megkérdezettek aránya, akik a vakságtól más betegségeknél jobban tartanak 47,5%
Azok a magyar válaszadók, akik szerint az egészséges táplálkozás megfelelő védelmet jelent a látásromlás ellen 16,6%
Azok a magyar válaszadók, akik szerint a szem naptól való óvása megfelelő védelmet jelent a látásromlás ellen 43,0%
Azok a magyar válaszadók, akik szerint a magas vérnyomás kezelése megfelelő védelmet jelent a látásromlás ellen 35,5%
Azok a magyar válaszadók, akik szerint a dohányzás abbahagyása megfelelő védelmet jelent a látásromlás ellen 13,9%
Azon magyar válaszadók aránya, akik ismerik a látásromlás étrendkiegészítőkkel való korai kezelésének lehetőségét 21,7%
A fejlett országokban élő, 65 év felettiek között AMD-vel diagnosztizált betegek aránya 35%.
Az AMD-felmérésről
Az AMD-felmérést a GFK Germany végezte 2007 februárja és júliusa között, 5860 negyvenegy éves és afölötti megkérdezett bevonásával, a következő tíz európai országban: Csehország, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Portugália, Románia, Oroszország, Szlovákia, Spanyolország és Ukrajna.