Fontosabb szűrővizsgálatok
Hazánkban évről évre nő a daganatos megbetegedések száma. Egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk az egészségünk megőrzésére, ehhez szükséges többek között a megfelelő egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás, stressz mentes életmód, káros szenvedélyek kerülése (pl. dohányzás, mértéktelen alkoholfogyasztás, kábítószer) stb. De bármennyire is óvjuk egészségünket, sajnos a „rák” nem válogat. Szomorú tény az is, egyre fiatalabb korosztályt érint.
Magyarországon az emberekben még nem alakult ki a megfelelő egészségtudat, nem táplálkoznak helyesen, nem látogatják rendszeresen a szűrővizsgálatokat, egyszóval nem fordítanak elegendő figyelmet egészségük megőrzése érdekében.
Rendszeres szűrővizsgálatok segítségével időben felfedezhetjük az elváltozásokat, így megfelelő therapia alkalmazásával, ha tényleg időben került diagnosztizálásra, akkor a daganatok többsége
gyógyítható.
Fontosabb szűrővizsgálatok Magyarországon:
Emlőrákszűrés
A nők között a leggyakoribb daganatos megbetegedés az emlődaganat.(férfiakban is előfordul nagyon kis százalékban). Bármely korosztályt érintheti, 20 év felett.
Magyarországon kb. 7500 az új emlőrák eset és 2500 haláleset évente, és ez szám csak egyre nő.
Az első és a legfontosabb, amit a nő tehet, hogy tisztában van a saját emlőinek formájával és belső szerkezetével. Ehhez szükséges az otthon is könnyen és minden hónapban elvégezhető önvizsgálat elsajátítása és rendszeres alkalmazása. Fontos tudni, hogy ha bármiféle furcsa elváltozást tapintunk, észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz. Ezeknek az elváltozásoknak a hátterében nem feltétlenül rosszindulatú betegségek állnak.
40 és 65 év közötti nők esetében már nem elegendő az önvizsgálat elvégzése, hanem mammográfiás vizsgálaton kell részt venni, amit kétévenként kell ismételni panaszmentesség esetén. Ezzel a vizsgálattal, már olyan mikroelváltozások is kimutathatóak, amelyek fizikális vizsgálattal nem észlelhetőek.
Emlődaganat rizikófaktorai:
- familiáris emlődaganat
- késői terhesség
- késői menopausa
- hormonális kezelés
- obesitás
- korábbi besugárzás
- alkohol és nikotin abusus
- genetikai faktorok
- környezetünkben folyamatosan emelkedő a rákkeltő anyagok mennyisége
Méhnyakrákszűrés
A méhnyakrák (cervix carcinoma) a nők második leggyakoribb daganata, legfőbb kockázati tényezője a HPV (human papilloma vírus). A vírus szexuális úton terjed, így azoknak a nőknek akik gyakran váltogatják partnerüket nagyobb esélyük van a betegség kialakulására.
Leggyakrabban 45-52 éves kor között fordul elő. Olyan szerv elváltozásról van szó, ami jól vizsgálható, és külső, belső felszínéről citológiai minta nyerhető. Sajnos ezek mellett 600 körülire tehető a Magyarországon elhunyt betegek száma évente. Ennek oka, hogy a nők nagy része nem rendszeresen (évente) „látogatja” a méhnyakrákszűréseket és csak a tünetek megjelenését követően, azaz késői stádiumban fordulnak orvoshoz. Korai stádiumban a méhnyakrák jól kezelhető és gyógyítható.
Sajnos a nők nagy része az enyhe tünetekkel akár évekig is együtt él, tudatlanság, tévhitek, nemtörődömség, de sajnos gyakran a vizsgálattól, vagy annak eredményétől való félelem miatt, anélkül, hogy nőgyógyászhoz fordulna.
Méhnyakrákszűrés kezdeti időpontja: 18. életév betöltése, illetve a nemi élet megkezdésének időpontja.
Tünetek:
- korai stádiumban nem okoz tüneteket
- megváltozott, akár kóros mennyiségű hüvelyi folyás
- vérzési rendellenességek
- közösülés utáni vérzés
- fájdalom (hüvelyi, alhasi)
- menstruáció idejének megváltozása, rendszertelensége